Nazwisko po ślubie
#1
Ciekawa jestem, jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Do lat 80. w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym istniał zapis, że: 1. Żona może przybrać nazwisko męża. 2. Żona może dodać nazwisko męża do swojego i nosić podwójne. 3. Oboje zachowują swoje dotychczasowe nazwiska. 4. W braku oświadczenia o nazwiskach, noszonych po ślubie, żona przybiera nazwisko męża z urzędu. 5. Dzieci noszą zawsze nazwisko ojca. Teraz także mąż może przybrać nazwisko żony, nosić podwójne, a dzieci mogą nosić nazwisko albo ojca, albo matki, albo obojga rodziców (ale wszystkie muszą mieć to samo). Znam parę, która nosi nazwisko żony, ich dzieci też. Ale rodzina do tej pory im się dziwi. Zwłaszcza jemu, że się na to zgodził. Siła tradycji?...
Odpowiedz
Polecamy
#2
Moim zdaniem nazwisko, to decyzja małżonków, ale w naszym kraju zawsze tradycja daje górę. Dla tych co zmieniają nazwisko polecam przewodnik po formalnościach http://www.planowaniewesela.pl/warto_wie...-po-slubie
Odpowiedz
#3
Czy to naprawdę jest takie ważne jak się nazywamy? Smile
Odpowiedz
#4
Dokładnie. To wspólna decyzja. Moja znajoma ma bardzo ciekawe nazwisko, bo niemieckie, z niemiecką pisownią i mąż postanowił przyjąć od niej, bo był jednym z wielu "kowalskich"
Odpowiedz
#5
To już wszystko zależy tak naprawdę od was.... Ja przykładowo przejęłabym po mężu nazwisko i nie żałuję. A tak z innej beczki, to jaki macie pomysł na swój ślub? Gdzie będziecie organizować? Jak chodzi o mnie, to mieliśmy w pewnym miejscu ślub w Bieszczadach i było pięknie.
Odpowiedz
#6
Ja też uważam, że akurat takie sprawy jak nazwisko to jest sprawa osobista małżonków. Znam przypadki, kiedy nazwisko męża nie podobało się ani mężowi, ani małżonce, więc to mąż zmienił nazwisko na nazwisko żony Smile I zmiana w tę stronę też jest spoko Smile
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości